13 april
Feministiskt initiativ bjöd in alla som ville vara med och avgöra vilka valfrågor partiet ska prioritera i valrörelsen genom en öppen webbomröstning. Tre tusen medverkade i omröstningen som avslutades i helgen. De tre vinnande förslagen blev Jämställda löner, Arbetstidsförkortning och Ett nej är ett nej.
– Som väntat hamnade arbetsmarknadsfrågor i toppen, säger Feministiskt initiativs talesperson Gudrun Schyman. Att löneskillnaderna mellan män och kvinnor stått stilla i över trettio år och nu dessutom ökar är pinsamt för Sverige. Allt fler inser att dagens system inte räcker. Därför vill vi inrätta en jämställdhetsfond finansierad av arbetsgivarna och staten tillsammans för att omfördela pengar till de underbetalda kvinnodominerade sektorerna.
– Genom att på ett konkret och enkelt sätt bjuda in människor har många engagerat sig för vilka frågor som valrörelsen bör handla om, menar Schyman. Alla har haft möjlighet välja de tre frågor som man själv anser är viktigast genom att rösta fram vårt valmanifest via vår hemsida. Vi kommer att ha med oss alla de fjorton frågor som valkonferensen tog fram i mars, men ser fram emot att driva frågorna om jämställda löner, arbetstidsförkortning och att ett nej ska vara ett nej, extra hårt i valrörelsen, avslutar Schyman.
De fjorton frågorna hamnade i följande ordning i omröstningen:
Mer information:
Pressjour 0706-100 191
Läs debattartikeln Vi låter väljarna bestämma partiets valfrågor på Politikerbloggen.
3 september
Birgitta Stenberg intervjuas i Kristianstadsbladet.Läs mer »
3 september
Intervju med riksdagskandidat Maria Borgström i Västervikstidningen."Vårt parti strävar efter kvinnors och mäns jämställdhet på det ekonomiska, sociala och politiska planet".Läs mer »
3 september
Se rapport från Falun och Borlänge i Gävle-Dalanytt.Läs mer »
3 september
Dalademokraten rapporterar från valturné och torgtal i Borlänge.Läs mer »
3 september
Trots många år av utfästelser från såväl politiker som arbetsmarknadens parter är lönegapet mellan kvinnor och män i stort sett oförändrat sedan tre decennier tillbaka.Läs mer »
31 augusti
Gudrun Schyman bemöter Hagbergs kritik på Newsmill Läs mer »
31 augusti
Susanna Alakoski skriver i Dagens arbete om pengabränningen: "Jag har ofta tänkt att om Gudrun levde på 1600-talet så hade hon bränts på bål. Nu tänker jag att hon kommer att stå staty i hela världen och alltid ha färska blommor vid sina fötter".Läs mer »
29 augusti
Strålande TV-intervju med Gudrun Schyman vid Expressens valstuga vid Sergels torg. Raka svar! Se hela!Läs mer »
29 augusti
Gudrun Schyman är den hittills största publikmagneten vid Expressens valstuga på Sergels torg i Stockholm. Schyman varnar sina åskådare: Vi har en blockpolitik som blockar politiken.Läs mer »
27 augusti
I alla enkäter om hbt-politik har Fi visat sig ha den bästa politiken. Samtidigt arrangerade fi mest och var störst på Pride. En sammanfattning av den livliga hbt-sommaren för Fi.Läs mer »
26 augusti
Feministiskt initiativs förslag går ut på att kvinnor ska få 5 procents påslag på den allmänna pensionen från och med 2011 och 20 framåt. I Veteranen.Läs mer »
25 augusti
Under ett torgmöte i Norrköping lanserade Schyman förslaget att höja pensionerna för kvinnor med fem procent från och med nästa år och 20 år framåt rapporterar Sveriges Radio.Läs mer »
25 augusti
Gudrun Schymans besök i Norrköping rapporterat i Östgöta Correspondenten.Läs mer »
25 augusti
Folkbladet: Enligt Gudrun Schyman måste partierna våga lita på människors förmåga att kritiskt ta emot eller avvisa politisk information.Läs mer »
25 augusti
På söndagskvällen debatterade hon våldtäkter med SD-ordförande Jimmie Åkesson i SVT:s Agenda – och vann ganska övertygande. Björn Ramel i Sydsvenskan.Läs mer »
25 augusti
Södermanlads Nyheter rapporterar att Gudrun Schyman, ledare för Feministiskt initiativ, FI, kräver att de lokala politiska partierna tar en debatt med Sverigedemokraterna.Läs mer »
23 augusti
Att partiledarna i riksdagspartierna väntar med att möte SD kan jag förstå. Det vore att ge dem mer uppmärksamhet än de förtjänar. Men lokalt och regionalt borde partiernas företrädare våga ta debatten skriver Gudrun Schyman på Newsmill.Läs mer »
19 augusti
Synliggör männen – kom med i Hans-rörelsen! Min kollega heter Hans. Hans är 1.91 cm lång. Hans har storlek 44 i skor. Hans urinrör är mycket längre än mitt.Läs mer »
19 augusti
F! kommer aldrig ge avkall på våra viktigaste frågor. Vi kommer aldrig vara något klet och smet i mitten som vill vara till lags och inte driva det vi verkligen tror på, skriver Emma Svensson på Sourze.Läs mer »
19 augusti
När Gudrun Schyman kommer till Uddevalla hejar folk som om hon vore en gammal bekant. – Det här är väldigt roligt, och jag märker att intresset för oss bara växer, säger Schyman till Bohusläningen.Läs mer »
19 augusti
– Jag hoppas att fler ser att Feministiskt Initiativ är en politisk kraft som skulle kunna föra med nytt blod in i politiken, säger Gudrun Schyman till P4 Väst i samband med valturnéns besök i Uddevalla.Läs mer »
19 augusti
Kvinnor är varken svaga eller i behov av uppmuntran, tvärt om, men vi lever i ett samhälle där gamla unkna maktmönster ger män möjlighet att alltid ta mer. På kvinnors bekostnad, skriver Gudrun Schyman på Folkbladet.se.Läs mer »
Göteborg: Medlemsträff - F! Göteborg
Nyköping : Finns det plats för mångfald i Nyköpings kommun?
Sundsvall: Stina Sundberg i Sundsvall
Österlen: Feministiskt initiaitivs valturné - Simrishamn, Tomelilla & Ystad
Visby, Gotland: Öppet torsdagsmöte för medlemmar och alla feminister
Malmö: Gudrun Schyman i Malmö
Malmö: Gudrun Schyman i Malmö
Stockholm: Torgmöte och folderutdelning Liljeholmen, Stockholm
Gotland: Valmöte - Visby
Hudiksvall: Stina Sundberg i Hudiksvall
Tomelilla: Torgmöte - F! Österlen
Stockholm: Torgmöte och folderutdelning Aspudden, Stockholm
Synpunkter på webbplatsens innehåll? E-posta webbredaktor@feministisktinitiativ.se.